Today: Heater air dries out leather seats, then cracks follow. See the kit

From the blog: Care for leather seats before winter and prevent cracks. Read the guide

Best seller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

New: COLOURLOCK Cleaning & Application Sponge for leather. View product

Deal: Lots of D-CON products are reduced right now. See the deals

Deal: SONAX FelgenBeast is reduced right now. View product

Clearance: INNOVACAR is leaving, remaining stock is reduced. See the brand

Advice: Which care kit suits your leather? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free delivery in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Sunday: Dry and mild, a good day for clean wheels. Wheel cleaners

Support: Where is my order? Tracking, invoices, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Q²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo 500ml

27,73€
Contents: 500mlUnit price (55,46€ / l)
incl. 20 % VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
3 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-4 days

Schnellbestellung 3 Varianten
GYEONQ²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo 1000 ml / 1 liter
In stock (1 unit)
SKU D1-GYEON-Q2MBATHE+1000EAN 8809432671213
48,80€
Contents: 1000mlUnit price (48,80€ / l)
GYEONQ²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo 500ml
In stock (3 units)
SKU D1-GYEON-Q2MBATHE+500EAN 8809432671206
27,73€
Contents: 500mlUnit price (55,46€ / l)
GYEONQ²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo 4 liters
SKU D1-GYEON-Q2MBATHE+4000EAN 8809432671350
161,95€
Contents: 4000mlUnit price (40,49€ / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from 9,90 € with FedEx, DPD or La Poste (Colissimo)
🚀 Delivery time 2-4 days
💬 Car care expert customer service

EAN: 8809432671206  |  SKU: D1-GYEON-Q2MBATHE+500

SiO₂ Car Shampoo – refreshes coatings with every wash

GYEON Q²M Bathe+ is an SiO₂-infused car shampoo that refreshes hydrophobicity on existing coatings while washing. The ceramic particles visibly enhance the lotus effect after each wash and extend the durability of ceramic coatings. It is the top choice for vehicles with Q² Mohs EVO, Q² One EVO, or Q² Syncro EVO.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping to France from 9,90 € with FedEx, DPD or La Poste (Colissimo), delivery time 2-4 days.

All shipping methods, weight tiers and express options are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Wash and seal in one step – GYEON Q²M Bathe+

What is GYEON Q²M Bathe+? GYEON Q²M Bathe+ is a SiO₂-enriched premium car shampoo that tops up the hydrophobics on your existing coating while you wash – every wash brings back stronger beading and deeper gloss.


A car shampoo that refreshes your coating's protection while you wash – that's the idea behind GYEON Q²M Bathe+. The Plus version of the well-known Q²M Bathe carries SiO₂ ceramic particles that work into the coating's surface as you wash and wake the lotus effect back up. The result: after every wash with Bathe+, water beads like it does on a freshly sealed car – no extra step needed.

  • SiO₂ ceramic particles top up the hydrophobics on every wash. Q²M Bathe+ carries active SiO₂ particles that boost water repellency the moment they hit a ceramic coating or a polymer sealant. After each wash the paint beads harder – a visibly stronger lotus effect with no extra work.
  • Stretches the life and performance of your existing coating. Every wash with a plain shampoo chips away at a coating a little. Q²M Bathe+ flips that around: it feeds the coating on every wash instead of wearing it down. Coatings measurably last longer when you run Bathe+ as your maintenance shampoo.
  • Deepens the gloss – you see it after every wash. The SiO₂ particles in Q²M Bathe+ don't just drive the beading, they also lift the optical gloss of the paint. The finish looks deeper and wetter after the wash than it would with a standard shampoo.

Day-to-day from Detailing1: Q²M Bathe+ does its best work on cars that already carry a ceramic coating or a polymer sealant. On completely bare paint the SiO₂ effect is a lot weaker. For the cleanest result, knock back bugs and stubborn grime first with Q²M Bug&Grime, then wash with Bathe+ – and watch the beading kick in the moment you rinse.


SiO₂ washing: how Q²M Bathe+ rethinks coating care

Building SiO₂ ceramic particles into a car shampoo is a fairly young move in detailing – and GYEON Q²M Bathe+ shows why it caught on. As you wash, the SiO₂ particles come into direct contact with the paint and whatever protection is already on it. The washing action spreads them evenly and boosts the hydrophobic behaviour of the coating. Once you rinse, the surface beads noticeably harder than it did before the wash. The effect builds up over several washes and keeps a coating fresh far longer than a plain shampoo would.

Q²M Bathe+ – which cars and which situations?

Q²M Bathe+ works best on cars running a ceramic coating (e.g. Q² Mohs EVO, Q² One EVO or Q² Syncro EVO) or a polymer sealant. On a freshly sealed car, Bathe+ stretches the coating's life considerably. For cars with no coating at all, we'd point you to the regular Q²M Bathe instead, which is plenty for bare surfaces. Cars wearing PPF, on the other hand, should go with Q²M PPF Wash.

The ideal wash routine with Q²M Bathe+

For the best result with Q²M Bathe+ we'd run it in this order: pressure-rinse to knock off the loose grit, then a pre-foam with Q²M Foam for a touchless first pass, then the contact wash with Q²M Bathe+ using the two-bucket method, a thorough rinse and a dry. If you want to top the protection up even further after the wash, lay Q²M WetCoat onto the wet car – the Bathe+ and WetCoat combo is hard to beat for a quick protection refresh.

Q²M Bathe vs. Bathe+ – when is the upgrade worth it?

Both shampoos are excellent – the pick comes down to the car and what you want out of the wash. Q²M Bathe is the efficient everyday shampoo for a proper clean, no extras. Q²M Bathe+ is the one we'd recommend for cars with a ceramic coating or sealant – the upgrade pays off for anyone who wants to squeeze the most life out of their coating and keep the lotus effect topped up after every wash. Price-wise Bathe+ sits a touch higher, but its double duty (cleaning + coating care) makes it the more efficient buy.

Our pick: the best shampoo for coated cars

GYEON Q²M Bathe+ is our first call for any car with a ceramic coating. It takes a lot of the fuss out of coating care: no separate maintenance step after the wash – the lotus effect gets topped up on its own. To round it out: Q²M Bug&Grime for the pre-wash, Q²M Cure for the monthly coating refresh, and Q²M WetCoat for a wet-seal after a heavy clean.

Not sure about GYEON Q²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for GYEON Q²M Bathe+ (Plus) Ceramic-Effect Car Shampoo

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
If skin irritation occurs: Get medical advice/attention.P332+P313
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about GYEON

GYEON steht für modernste SiO₂-Technologie, präzise abgestimmte Pflegeprodukte und ein durchdachtes System für professionelle Autopflege. Von leistungsstarken Keramikversiegelungen über pH-neutrale Shampoos bis hin zu spezialisierten Innenraum- und Felgenlösungen bietet die Marke alles für nachhaltige Oberflächenperformance. Die Kombination aus chemischer Stabilität, intensiver Hydrophobie und kontrollierter Verarbeitung macht GYEON zur ersten Wahl für anspruchsvolle Detailer, die messbare Ergebnisse und maximale Kontrolle erwarten.

Contact

Gyeon Deutschland GmbH
Vietorstr. 87, 51103 Köln, Deutschland

+4922128585880
info@gyeon.de

gyeon.de

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-GYEON-Q2MBATHE+500
  • EAN
    8809432671206
  • Herstellernummer
    Q2MBATHEPLUS500
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • DPD
  • La Poste

Your order reaches you from 9,90 € in 2-4 days with FedEx, DPD or La Poste (Colissimo). Questions about shipping?

GYEON auf Detailing1 kaufen